د. آوریل 22nd, 2024

ضرورت شتاب بیشتر در زیرساخت های اقتصاد دیجیتال هرمزگان

نویسنده: حمیدرضا اقدسی

اقتصاد دیجیتال که با نام های دیگری همچون  اقتصاد اینترنت ‌و .. از آن یاد می شود  اقتصادی است که پایه‌ی آن بر تراکنش‌ها و تعامل‌های اینترنتی گذاشته شده است. که بخش عمده‌ای از این تعامل‌های اینترنتی، از جنس تجارت الکترونیکی هستند . اقتصاد دیجیتال یک باره شکل نگرفته است، بلکه به مرور زمان این مفوم شکل گرفته است. به بیان دیگر اقتصاد  دیجیتال را می‌توان سیر تکامل یافته اقتصاد اطلاعات در دهه ۱۹۷۰، اقتصاد دانش‌بنیان در دهه ۱۹۸۰، اقتصاد نوین در دهه ۱۹۹۰ و اقتصاد شبکه و اینترنت در دهه اول۲۰۰۰  معرفی کنیم. که امروزه به یکی از اصلی ترین مفاهیم در دنیای کسب و کار تبدیل شده است.

حال باید دید استان هرمزگان چگونه طی سال ها با مفهوم اقتصاد دیجیتال گره خورده است و این مفهوم تا چه اندازه در این استان نهادینه شده است ؟

استان هرمزگان که در حال حاضر قطب گردشگری و اقتصاد ایران است و آن را با پایتخت اقتصادی کشور نیز می نامند  از دیرباز محل نخستین اجتماع‌ها و گاهواره فرهنگی کهن بوده است. این ویژگی و همجواری آن با کشورهای همسایه سبب شده است که هم از لحاظ فرهنگی و هم از لحاظ علمی پیش زمینه مناسب تری نسبت به سایر استان ها در پذیرش زیرساخت های اقتصاد دیجیتال داشته باشد.

در حال حاضر در هرمزگان، اقتصاد دیجیتال با اقتصاد سنتی درآمیخته که تمایز آنها از هم سخت و گاهی غیرممکن است. اما هنوز شکاف بزرگی میان این استان با سایر جوامع و کشورها وجود دارد و اقتصادانان اصل توسعه یافته این مفهوم اقتصادی را برای کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه آسیای شرقی می‌دانند. پیش نیاز رشد هرمزگان در زمینه اقتصاد دیجیتال فراهم شدن زیر ساخت اقتصاد دیجیتال می باشد کسب و کارهایی که بر بستر دیجیتال شکل می‌گیرند، برای رشد و پایداری خود، نیاز به زیرساخت مناسب دارند و به همین دلیل اقتصاد دیجیتال و انقلاب صنعتی چهارم همگی حول محور اصلی توسعه زیرساخت ارتباطی گردش می کنند.

هرچنه که طی سال های اخیر از طریق دولت تلاش هایی در توسعه زیرساخت مورد نیاز  استان هرمزگان برای توسعه سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی، تلاش شده کند اما هنوز فاصله زیادی تا تحقق کامل ایجاد زیرساخت هایی مانند دسترسی پرقدرت اپراتورهای ارتباطی و ارایه دهندگان خدمات میزبانی و توزیع محتوا به ابزارهای تبادل ترافیک، سرویس های پایه پایدار و پهنا وجود دارد. در حال حاضر همچنان سایر زیر ساخت ها مانند روباتیک، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، رایانش ابری، تحلیل کلان داده ها، پرینترهای سه بعدی، سیستم های پرداخت دیجیتال و استفاده از فناوری های بلاکچین برای پرداخت های الکترونیک هنور در استان هرمزگان به رشد پایه ای و ریشه داری دست نیافته اند. که در صورت سرمابه گذاری بیشتر بخش خصوی و سیاست گذاری های قوی تر از سمت دولت در این حوزه می توان با درک این فرصت کم نظیر، موقعیت های غیرقابل پیش بینی را برای خلق سازمان های کارآفرین در هرمزگان فراهم خواهد کرد چرا که  این ها دنیای جدید و افق گسترده ای برای استان پدید می آورند .چذا که توسعه اقتصاد ديجيتالي براي حل بخشي از مشکلات کشور و  هرمزگان در حال حاضر يک الزام و نه يک انتخاب است.  هرمزگانی ها دیگر اجازه از دست دادن زمان را ندارند. و آینده را باید بر فراز تاریخ بایستی بسازند و آینده پژوهی را می توان در آینه های اقتصاد دیجیتال و هوش مصنوعی و انرژی های تجدیدپذیر دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *