د. آوریل 22nd, 2024

آینده انرژی و سوخت در 20 سال دیگر

آینده انرژی و سوخت در 20 سال دیگر

نویسنده: حمیدرضا اقدسی مینابی

مصرف انرژی دنیا به کدام سمت پیش می رود؟ آینده انرزی چه گونه اس؟ آیا 20 سال دیگر همین انرزِ ها را مصرف خواهیم کرد؟ کدام انرژی ها حذف خواهند شد و کدام می مانند؟ این ها پرسش هایی هستند که در این مقاله به آن می پردازیم

این پرسش ها و ده ها پرسش دیگر در زمینه آینده انرژی پریش هایی هستند که ذهن هر فردی را در این کره خاکی مشغول کرده است. مخصوصا برای کشور ایران که اقتصاد آن با فروش بعضی از انواع انرژی مخصوصا نفت و گاز گره خورده است. به راستی نفت و گاز ما تا کی خریدار دارد و ما می توانیم نفت مان را بفروشیم.

همان گونه که می دانیم دنیا با سرعت بسیار زیادی در حال تغییر می باشد. پیش بینی های ریادی درباره انرژی های مختلف و آینده آن توسط موسسات مختلف بیان می شود. اما همه آن ها اختلاف های کم و زیادی با هم دارند. در این مقاله سعی شده است نظرات و بررسی های سازمان های متولی انرژی در دنیا در این خصوص بررسی گردد و در نهایت با یکدیگر مقایسه شود تا بتوان نتیجه گیری صحیحی از این مورد داشت و ارایه کرد.

یک موسسه  تحقیقاتی غیرانتفاعی با نام Resources for the Future تلاش کرد در تحقیقی با نام Energy Outlook (GEO) به تعدادی از این سوالات پاسخ دهد و از این موسسه می توان به عنوان پیشگامان این تحقیق نام برد. روش تجزیه و تحلیل بسیار متفاوت بسیار متفاوت و منحصر به فرد بود. کاری که موسسه تحقیقاتی کرد این بود که آمد هم از شرکت ها و موسسات دولتی و هم آزانس های خصوصی مانند آژانس اطلاعات انرژی ، BP ، اکسون ، آژانس بین المللی انرژی و دیگران در خواست پیش بینی شکل، مصرف و نوع انرژی تا سال 2040 را کرد و نتایج پیش بینی آن ها تا سال 2040 را با یکدیگر مقایسه و سپس ادغام کرد.

حال حاصل این تحقسق و پیش بینی چه بود؟ پیش بینی های شرکت ها و سازمان های برجسته ، که در GEO مشخص شده است ، نتیجه می گیرد که با وجود رشد جمعیت ، مصرف انرژی اولیه جهانی در 25 سال آینده نسبت به دهه های گذشته به طور قابل ملاحظه ای کند خواهد شد. بین سالهای 1990 و 2015 میزان مصرف انرژی جهانی از 190 بیلیارد Btu (qBtu) به  550 بیلیارد Btu (qBtu) افزایش یافت. اما  پیش بینی ها نشان می دهد که طی 20 سال آینده فقط 30 تا 80 qBtu رشد خواهد کرد .

این مطالعه همچنین نشان می دهد که نفت موقعیت خود را به عنوان پرکارترین منبع سوخت جهان حتی با ورود و تهاجم سایر سوخت ها همچنان تا سال 2040 حفظ خواهد کرد. پیش بینی ها 50/50 بر سر سریعترین منبع انرژی در آن بازه زمانی می باشد می شوند ، نصف پیش بینی ها گاز طبیعی و سایر پیش بینی ها انرژی های تجدیدپذیر به عنوان سریع ترین انرژی که جایگرین نغت می شود معرفی می کنند

پیش بینی های جهانی مصرف انرژی اولیه تا سال 2040

بزرگترین موسسات پیش بینی کننده انرژی تا سال 2040 ، دیدگاههای متفاوتی در مورد مصرف انرژی اولیه جهانی دارند. پیش بینی ها همچنین شامل “سناریوهای در حال تکامل” هستند که در آن سیاست ها و فن آوری های جدید مطابق روند اخیر توسعه می یابند و یک پیش بینی دیگر در خصوص “سناریوهای جاه طلبانه آب و هوا”  می باشد که منعکس کننده تغییرات سیاست ها بازار می باشد و منجر به افزایش میانگین دمای جهانی به 2 درجه سانتیگراد تا سال 2040 می شود

در حالی که سناریوی سیاست های فعلی IEA با 767 qBtu بیشترین میزان مصرف را تا سال 2040 نشان می دهد ، سناریوهای تکامل سیاست (سناریوی سیاست های جدید IEA – 703 qBtu ، ExxonMobil – 681 qBtu ، سناریوی اصلاحیه Equinor – 659 qBtu) و همچنین برنامه های اقتصادی سناریو – 544 qBtu و Shell Sky – 534 qBtu) همگی رشد کندتری از انرژی را تا سال 2040 در سراسر کره زمین نشان می دهند.

سهام مصرف جهانی انرژی توسط پیش بینی سوخت تا سال 2040

هنگامی که به تجزیه و تحلیل GEO از پیش بینی ها از نظر میزان مصرف جهانی انرژی اولیه توسط سوخت در سال 2040 نگاه می کنید ، پیش بینی های خاصی برجسته می شود. ذغال سنگ سهم بازار خود را در تمام پیش بینی ها از دست می دهد ، در حالی که انرژی های تجدید پذیر – به ویژه باد و خورشیدی – رشد را در همه پیش بینی ها مشاهده می کنند. در شرایط معمول تجارت ، انرژی های تجدیدپذیر از 14 درصد در سال 2015 به 16 تا 17 درصد افزایش می یابد. تحت سناریوهای جاه طلبانه ، آنها بزرگترین منبع انرژی اولیه جهانی می شوند و از نفت سبقت می گیرند و در سال 2040 به 31٪ می رسند. از لحاظ علمی نیز این تحول انرژی عملی است. با این حال ، بیشتر پیش بینی ها انتقال واقعی به دور از سوخت های کربنی از طریق استفاده از انرژی های تجدید پذیر تا سال 2040 را پیش بینی نمی کنند.

از همه مهمتر ، سوخت های فسیلی ، که 82 درصد از انرژی اولیه جهانی را در سال 2015 تشکیل می دهند ، در سناریوهای سیاست های مرجع و در حال تحول تسلط دارند ، از 74 تا 79 درصد در سال 2040 (بالا). تحت سناریوهای جاه طلبانه آب و هوا ، سوخت های فسیلی به 60٪ تا 62٪ کاهش می یابد. به همین دلیل است که بیشتر پیش بینی ها به جای انتقال ، اضافه شدن انرژی را پیش بینی می کنند.

سطح مصرف اولیه انرژی جهانی توسط پیش بینی های سوخت تا سال 2040

در نمودار بالا که پیش بینی 2040 از میزان مصرف انرژی اولیه جهانی توسط سوخت را نشان می دهد ، مصرف زغال سنگ در زیر نیمی از سناریوهایی که در اینجا شرح داده شده افزایش می یابد یا ثابت می ماند. مصرف گاز طبیعی تحت هر سناریویی رشد خواهد کرد ، در حالی که مصرف مایعات در همه موارد به جز 2 سناریو رشد خواهد کرد. سهم انرژی هسته ای تحت سناریوهای آب و هوای جاه طلبانه بالاترین است. انرژی های تجدیدپذیر ، به وسیله انرژی باد و خورشیدی ، به سرعت رشد می کنند ، اگرچه در درجه اول به جای جابجایی ، سوخت های فسیلی را می افزایند ، مگر اینکه سیاست های بلند پروازانه تری در مورد آب و هوا اعمال شود.

نگرانی های مربوط به انتشار گازهای گلخانه ای ، رشد اقتصادی ، تقاضا و تجارت به معنای انتخاب سیاست های دشوار برای دولت های ملی و گرایش های انرژی است. این تصمیمات برای تعریف چشم انداز انرژی آینده کره زمین خواهد آمد. این گزارش مجموعه منسجمی از این پیش بینی ها را ارائه می دهد و بهترین نگاه اجمالی به آینده را تاکنون ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *