د. آوریل 22nd, 2024

۲ هزار و ۵۰۰ مترمکعب آلودگی وارد تالاب‌ها و رودخانه‌ها شده است/ مدیران نفت ستاره شفاف سازی کنند

به گزارش جرون ،نایب‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: طبق بررسی‌های انجام شده ۲ هزار و ۵۰۰ مترمکعب آلودگی ناشی از موادی که وارد تالاب‌ها و رودخانه‌ها شده، اتفاق افتاده و از این رو خسارت‌های وارده به مردم و ذخیره‌گاه‌های دریایی باید جدی گرفته شود.

احمد مرادی در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: در جریان نشتی خط لوله میعانات گازی شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس در رودخانه کل حوالی روستای گچین، طبق بررسی‌های انجام شده ۲ هزار و ۵۰۰ مترمکعب آلودگی ناشی از موادی که وارد تالاب‌ها و رودخانه‌ها شده، اتفاق افتاده و برآوردی نیز در این زمینه توسط اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان صورت گرفته است.

وی افزود: این توقع وجود داشت که کارشناسان و مدیران مربوطه قبل از عبور خط لوله میعانات گازی از رودخانه کل، ارزیابی با ریسک ۱۰۰ ساله انجام می‌دادند. متأسفانه به این مسئله نگاه کوتاه‌مدت شده و همین امر موجب شده که با یک بارندگی و سیل به راحتی لوله جابجا شود و از بین برود و آلودگی هم متوجه مردم شود و هم خسارت‌های جدی به دریا، آبزیان، تالاب‌ها و ذخیره‌گاه‌های دریایی ما وارد کند.

نایب‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این نشتی میعانات گازی در شهرک‌های مسکونی اطراف لوله شکسته شده، مانند شهرک شهید رجایی نیز بی‌تأثیر نبوده و موجب قطعی آب و برق آن شده است. علی‌رغم اینکه مدیران مربوطه ادعای جهادی بودن در رفع مشکلات دارند، باید از بروز مشکلات این‌چنینی پیشگیری می‌کردند. مدیران نفت ستاره خلیج‌فارس ضمن عذرخواهی از مردم باید تلاش کنند این مشکلات به وجود آمده را برطرف کنند.

مرادی ضمن قدردانی از دستگاه قضایی جهت بازدید از محل وقوع حادثه، تصریح کرد: از رئیس‌کل دادگستری هرمزگان تقاضا دارم رسیدگی‌های لازم را در این زمینه داشته باشد تا اگر ترک فعلی اتفاق افتاده، مسئولین آن پاسخگو باشند. من خود نیز از طریق کمیسیون انرژی مجلس پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهم.

وی در پایان یادآور شد: توقع دارم مدیران نفت ستاره خلیج‌فارس همه مسائل را به صورت شفاف به اطلاع مردم برسانند و اگر ابهاماتی وجود دارد، آن را برطرف کنند و اطلاعات دقیقی را در اختیار مردم قرار دهند. مردم مناطقی که در نزدیکی محل وقوع حادثه قرار دارند، همچون دهستان گچین بسیار نگران هستند و ما خواستار شفاف‌سازی در این زمینه نیز هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *