د. آوریل 22nd, 2024

 ایستادگی کادر درمان در مقابل ویروس منحوس از ابتدای آغاز همه‌گیری تا امروز کاملاً قهرمانانه بوده و این گروه نشان دادند حتی با کارشکنی دشمنان علیه کشور بازهم دست از کار نکشیده براساس وظایف خود جانانه‌ پای کار خود ایستادگی می‌کنند؛ اما واقعیت امر اینجاست که طولانی شدن این دوره در کنار افزایش قابل توجه مشکلات می‌تواند در نهایت منجر به فرسوده شدن این کادر درمان به‌خصوص پرستاران کشور باشد.

در این زمینه کارشناسان بهداشت و درمان تاکید می‌کنند استانداردهای تعیین شده برای ارائه خدمات درمانی از سوی کادر درمان در مقایسه با آنچه در سراسر کشور اجرایی می‌شود نشان می‌دهد که در برخی بخش‌ها مثل پرستار کمبودهای قابل توجهی داریم و برای مدیریت بحران‌هایی از این دست لازم است در این زمینه و البته سایر موارد سیاست‌گذاری دقیق‌تری صورت پذیرد.

این گروه تاکید دارند کمبود کادر درمانی و پرستاری در مراکز درمانی به‌خصوص در بحران‌هایی مثل همه‌گیری کرونا خودنمایی کرده و مستقیم می‌تواند در میزان افزایش هزینه‌های انسانی یا همان تلفات مرتبط با بیماری اثرگذاری داشته باشد و متاسفانه این اتفاق در ایران نیز شکل گرفته است.

با کف استانداردها فاصله 150 هزار نفری پرستار داریم

دبیرکل خانه پرستار ایران نیز در این زمینه اظهار داشت: در حال حاضر یکی از مشکلات امروز بیمارستان‌ها کمبود نیرو به ویژه کادر پرستار است و تحقیقات نشان می‌دهد که مرگ و میر بیماران در مراکز درمان با کمبود نیرو و کادر درمان ارتباط مستقیم دارد.

محمد شریفی مقدم  با اشاره به جهش‌های مختلف بیماری کرونا در کشور افزود: اصولاً بیماری کرونا درمان قطعی ندارد و تنها راه پیشگیری از ابتلا به این اپیدمی و بحران جهانی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مانند زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی است که بعضاً در ایران این مهم نادیده گرفته شده و همراهی مناسبی از سوی هموطنان انجام نمی‌شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر یکی از مشکلات مراکز درمانی کشور کمبود نیرو به ویژه کادر پرستار است و تحقیقات ثابت کرده است که مرگ و میر بیماران در مراکز درمان ارتباط مستقیمی با کمبود نیرو و کادر درمان دارد.

شریفی مقدم معتقد است ایران نیازمند جذب 150000 نیروی پرستار است  تا به کف استانداردهای بین‌المللی در این بخش برسد. این درحالی است که قرار بود که 40000 نفر در بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها جذب شوند که این آمار به حدود 13000 نفر رسیده و 10000 نفر در بروکراسی کارهای اداری جهت جذب هستند و هنوز وارد سیستم درمانی نشده‌اند.

این درحالی است که کارشناسان در این زمینه تاکید دارند اگرچه مشکلات کمبود پرستار و بعضاً کادر تخصصی در مراکز درمانی ایران مشهود است اما نباید فراموش کنیم این کمبود که امروز درباره آن سخن می‌گوییم به دلیل افزایش ظرفیت‌های ایجاد شده در دوران همه‌گیری برای مدیریت شرایط ایجاد شده به عنوان مثال اگر در یک مرکز درمانی قبلاً 100 تخت بستری وجود داشته اکنون سیاست‌های مدیریتی این تعداد تخت را به 200 تخت افزایش داده که همین روند کمبودها را بیشتر از قبل نمایان می‌کند.

این گروه معتقدند کمبود نیروی پرستار، کادر درمان و …. وجود دارد و این دوره همه‌گیری نمایی کامل از مشکلات ایجاد کرد بنابراین برای جلوگیری از بروز بحران‌ها در آینده بهتر است از همین امروز برنامه‌ریزی کرده و برای کاهش مشکلات و کمبودها اقدام‌های اساسی انجام داد.

تا رسیدن سطح ایمنی جامعه فاصله زیاد داریم

از سوی دیگر اگر از کمبود نیروی درمانی و تجهیزات بگذریم مهمترین نکته در مدیریت بحران افزایش سطح واکسیناسیون در سراسر کشور است چون هنوز با رسیدن به سطح 70 درصدی ایمنی فاصله قابل تاملی داریم.

در این زمینه آمارها نشان می‌دهد تا پانزدهمین روز از آخرین ماه تابستان 1400 کمی‌بیشتر از  20 درصد از کل جامعه در مقابل ویروس منحوس واکسینه شده‌اند درحالی که به تایید کارشناسان سطح ایمنی جمعی باید حداقل 70 درصد باشد و برای رسیدن به این سطح استاندارد باید سرعت عمل واکسیناسیون را با درنظر گرفتن تامین واکسن در هفته‌های اخیر افزایش داد.

به گفته کارشناسان البته نباید فراموش کنیم که سطح ایمنی افراد واکسینه شده هم براساس تحقیقات یک ماه بعد از تزریق دومین دوز واکسن ایجاد می‌شود و بنابراین هرچه امروز انجام می‌دهیم در پیک‌های بعدی نتایج آن را می‌بینیم و لازم است همچنان نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی جدیت داشته باشیم.

آتش زیرخاکستر کلانشهرها 

در همین حال، کارشناسان بهداشت و درمان درباره احتمال جهش‌های آماری در آینده نزدیک معتقدند بررسی‌های آماری نشان می‌دهد روند نزولی همه‌گیری در پیک پنجم از جنوب شرقی و شرق کشور تقریباً آغاز شده و رفته رفته شاهد حذف نقاط بحرانی از روی نقشه کرونایی ایران هستیم اما همچنان آمارها حکایت از بحران در نقاط مرکزی و نوار غربی ایران دارند.

این درحالی است که نباید فراموش کنیم پتانسیل بالایی در شکل‌گیری خوشه‌های جدید بیماری در کلان‌شهرها و شهرهای گردشگرپذیر وجود دارد چون جابه‌جایی جمعیت در این مناطق قابل توجه است و این روند می‌تواند با توجه به قدرت انتقال ویروس دلتا یک‌باره مشکل‌ساز باشد.

به گفته کارشناسان در کلان‌شهرها و شهرهای صنعتی مشکل اصلی حضور پرسنل در محل کار خود و استفاده از سیستم‌های حمل و نقل عمومی است به این دلیل که احتمال آلوده شدن افراد و انتقال بیماری به خانواده وجود دارد به این ترتیب بیماری خانوادگی شده و دوباره مثل پیک چهارم شاهد بستری‌های گسترده خانواده‌ها در مراکز درمانی می‌شویم چون رعایت پروتکل‌ها در ارتباطات خانوادگی و دید و بازدیدها تا امروز کنترل نشده و متاسفانه همکاری زیادی از سوی هموطنان نداشته‌ایم.

کارشناسان و بهداشت درمان تاکید می‌کنند برای تثبیت وضعیت شکننده فعلی بهترین راهکار این است که با استفاده از امکان دورکاری در برخی ادارات، سازمان‌ها و نهادها یا حتی بخش خصوصی هرچه کمتر شاهد تردد افراد در شهرها و جاده‌ها باشیم تا به این ترتیب زنجیره انتقال ضعیف و ضعیف‌تر شود.

به‌هرحال در شرایطی قرار داریم که ظاهرا ویروس منحوس خیال دست کشیدن از ایجاد بحران در کشورمان ندارد و همچنان زیرپوستی مشغول افزایش محدوده فعالیت خود بوده و از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر از ایران جابه‌جا می‌شود.

بررسی آماری روند همه‌‌گیری در پیک پنجم به‌خصوص از ابتدای هفته جاری تا روز گذشته که آمارهای رسمی از سوی وزارت بهداشت منتشر شده نشان می‌دهد همچنان در مدار صعودی قرار داریم اما شیب صعود کُندتر از گذشته شده است. به این ترتیب که مقایسه آمارهای 13 شهریور ماه با نیمه شهریور 1400 نشان می‌دهد در شاخص نرخ ابتلا رشدی 33 درصدی را تجربه کرده‌ایم.

این درحالی است که شاخص بستری هم همچنان روند صعودی به خود دارد تا با رشدی 12.5 درصدی نسبت به شنبه گذشته عدد 3914 نفر را در یک روز به نمایش بگذارد. اهمیت این دو شاخص از نظر کارشناسان این است که حلقه‌های اولیه شکل‌گیری زنجیره بحران شناخته می‌شوند و هرچه این اعداد صعودی باشند بدون تردید در شاخص‌های بعدی جهش‌های قابل توجه تجربه خواهیم کرد.

اما وقفه رسیدن اثرات دو شاخص اول به شاخص بستری بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه نشان می‌دهد سیر نزولی در این بخش همچنان ادامه دارد تعداد موارد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه نسبت به اول هفته کاهش 1.78 درصدی داشته است و متاسفانه در شاخص موارد فوتی دوباره شاهد جهش معناداری شده‌ایم تا با رشد 23.3 درصدی این هشدار را بگیریم که بحران همچنان ادامه دارد و نباید عادی انگاری از سوی هموطنان شکل بگیرد.

البته مقایسه آمارهای رسمی از موارد فوتی و شاخص نرخ ابتلای بیماران در روز گذشته نشان می‌دهد هر دقیقه 18 نفر بیمار جدید در سراسر کشور شناسایی شده‌اند و متاسفانه 2.2 دقیقه یک نفر هم مشخصاً به دلیل ابتلا به کرونا از دنیا رفته است تا جمع موارد فوتی در این دوره زمانی به عدد 1828 نفر برسد یعنی متوسط 457 نفر از هموطنان هر روز فوت شده‌اند.

افزایش درخواست مهاجرت پرستاران با شیوع کرونا در ایران/ افت کیفیت خدمات درمانی نتیجه کمبود پرستار در بیمارستان‌ها!

بیشتر بخوانید

دانشجویان بسیجی در میدان مبارزه با کرونا؛ روزانه 500 آبمیوه طبیعی به دست بیماران خراسان شمالی می‌رسد + فیلم

بیشتر بخوانید

استان اصفهان/1172 مورد تست مثبت 

آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 2992 نفر بودند که  1172 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده  538 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت  399 بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 3314 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 467 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 48 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 40 نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان بوشهر / 50 درصد شهرستان‌های 10 گانه در وضعیت قرمز کرونایی

سعید کشمیری در گفتگویی با خبرنگار تسنیم در بوشهر با بیان اینکه نیمی از شهرستان‌های استان بوشهر در وضعیت قرمز و خیلی پرخطر کرونایی قرار دارند اظهار داشت: 50 درصد شهرستان‌های 10 گانه استان بوشهر در وضعیت نارنجی و پرخطر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به بستری 452 بیمار در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر خاطر نشان کرد: روز گذشته 88 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شدند که از این تعداد ابتلای 34 مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به اینکه اکنون 62 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان بستری هستند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، 19 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

وی به فوت 9 بیمار کرونایی دیگر در شبانه‌روز گذشته در بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: 5 آقا و 4 خانم روز گذشته به سبب ابتلا به کرونا فوت کردند که جمع جان‌باختگان کرونایی استان به یک‌هزار و 875 نفر رسید.

کشمیری با بیان اینکه روند ابتلا و بستری کرونایی استان بوشهر کاهشی است تصریح کرد: خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته 82 بیمار در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر با حال عمومی خوب ترخیص شده‌اند، که از این تعداد 60 نفر از آنها مثبت قطعی بوده‌اند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به ابتلای 83 هزار نفر از ابتدا شیوع ویروس کرونا تاکنون در استان بوشهر به روند تزریق واکسن کرونا به جامعه هدف پرداخت و بیان کرد: تاکنون 320 هزار نفر در استان بوشهر در برابر بیماری کرونا واکسینه شده‌اند و تا 40 روز آینده همه افراد واجد شرایط در استان بوشهر این واکسن دریافت می‌کنند.

استان خراسان رضوی/ اعضای خانواده مدافعان سلامت در مشهد واکسینه می‌شوند

محسن رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از مشهدمقدس، اظهارداشت: اعضای خانواده مدافعان سلامت شامل پدر، مادر، خواهر، برادر، همسر و فرزندان بالای 18 سال  از طریق این طرح واکسینه می‌شوند.

وی افزود: برای هر خانواده 4 نفر و 8 دُز (هر نفر 2 دُز) لحاظ شده و مجموع نیروها هم 30 هزار نفر هستند، البته نام آن تعدادی که با توجه به شرایط سنی و قرار داشتن در گروه هدف واکسینه شده‌اند، از این لیست خارج می‌شود.

رحیمی تصریح کرد: واکسیناسیون دُز سوم مدافعان سلامت نیز در دستور کار است که البته هنوز به مرحله اجرا نرسیده است اما خانواده مدافعان سلامت بزودی واکسن کرونا دریافت می‌کنند که  زمان و مکان حضور آن‌ها جهت انجام واکسیناسیون پس از نام‌نویسی در سایت واکسیناسیون به نشانی http://management.mums.ac.ir/Pages/vaccine.aspx  اعلام می‌شود.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان فارس/ روند صعودی همه‌گیری در استان معکوس شد

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون یک میلیون و 271 هزار و 113تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، 384 هزار و 619بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون 166 هزار و 778مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 360 هزار و 50 بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، 420 هزار و 669بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

بر این اساس در 24 ساعت گذشته 28 هم استانی در اثر کرونا جان خود را از رست دادند که مجموع جان باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به 6 هزار و 328 نفر رسید.

بستری 461بیمار جدید طی 24 ساعت گذشته منجر به افزایش مجموع بیماران بستری مثبت و مشکوک دارای علائم به 3 هزار و 551 نفر در بیمارستان‌های استان شد که از این تعداد 347بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

براساس این اعلام هر چند شیب ابتلا به کرونا در استان فارس نزولی و تثبیت شده است، اما همچنان تا کف این موج بسیار فاصله داریم و این روند نزولی بسیار شکننده است، بنابراین ضرورت دارد تا نکات پیشگیرانه را همچنان به صورت سختگیرانه انجام دهیم.

استان کرمان/824 نفر در مراکز درمانی استان بستری هستند

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 824 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 473 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 41 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 121 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 66 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 123 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 172 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 37 هزار و 236 مورد رسیده است.

وی به فوت 18 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 412 نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان 761 هزار و 436 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 403 هزار و 913 مورد است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان مرکزی/666 بیمار جدید شناسایی شد

رئیس علوم پزشکی اراک در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آخرین آمار بیماران کرونایی در استان مرکزی اظهار داشت: 666 بیمار جدید کرونایی بر اساس آخرین یافته‌های آزمایشگاهی در استان مرکزی شناسایی شد که از مجموع بیماران جدید شناسایی شده، 82 نفر در بیمارستان‌های استان بستری شده اند که تحت مراقبت قرار دارند و خدمات تخصصی درمانی را دریافت می‌کنند.

سیدمحمد جمالیان افزود: 584 نفر از بیماران جدید شناسایی شده نیز به صورت سرپایی بوده‌اند که تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در منزل قرنطینه شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: با احتساب 666 مورد ابتلای جدید، تعداد موارد مبتلا به کرونا از زمان شیوع این ویروس تاکنون به 87 هزار و 592 نفر رسیده است.

جمالیان خاطرنشان کرد: در این بازه زمان 8 مورد فوتی در اثر ابتلا به ویروس کرونا در استان مرکزی گزارش شده  که بر این اساس، تعداد فوتی‌ها به دو هزار و 549 نفر رسیده است.

رئیس علوم پزشکی اراک با اشاره به وضعیت واکسیناسیون در استان مرکزی گفت: به دلیل استقبال خوب مردم و البته جلوگیری از ازدحام در برخی از ساعات ،دو مرکز شهید ساکی و مرکز تجمیعی سپاه،در نوبت های بعد از ظهر نیز فعالیت خواهند داشت.

وی افزود: مصلی بیت المقدس اراک نیز تا ساعت 24 فعالیت خود را ادامه می دهد تا مراجعین محترم بدون دغدغه به این مراکز حضور پیدا کرده و واکسن خود را دریافت کنند.

درحال تکمیل… .

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *