د. آوریل 22nd, 2024

 واگذاری حق بهره‎ برداری ۲ هکتار از زمین اسکله شهید ذاکری قشم به اداره بنادر هرمزگان

به گزارش جرون روز دوشنبه با حضور افشار فتح‌الهی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و حسین عباس‌نژاد مدیرکل بنادر ودریانوردی هرمزگان، تفاهم‌نامه همکاری واگذاری حق بهره‌برداری از ۲ هکتار زمین واگذار شده توسط سازمان بنادر و دریانوردی شامل احداث دایک و موج‌شکن واقع در سایت بندر شهید ذاکری قشم در محل سازمان منطقه آزاد قشم منعقد شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در حاشیه این مراسم ضمن قدردانی از مشارکت و همراهی سازمان منطقه آزاد قشم در پیشبرد اهداف حاکمیتی سازمان بنادر در راستای ایجاد و توسعه زیرساخت‌های مسافری و گردشگری دریایی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران تفاهم نامه‌ای را با هفت کشور حاشیه خلیج فارس امضا کرده که در آن کشورهای عضو، متعهد به حفظ، حراست، پایش و مقابله با آلودگی‌ها و پاسخ‌گویی به اضطرارهای دریایی شده‌اند.

حسین عباس‌نژاد گفت: براساس این تفاهم‌نامه و طی برنامه‌ریزی انجام شده، پایگاه ساحلی ایران در این اراضی در جزیره قشم ساخته می‌شود و علاوه بر آن امضای تفاهم‌نامه امروز مقدمه‌ای برای اجرای طرح توسعه بندر شهید ذاکری و همچنین گسترش همکاری‌های میان ۲ سازمان خواهد بود.حسین عباس‌نژاد گفت: براساس این تفاهم‌نامه و طی برنامه‌ریزی انجام شده، پایگاه ساحلی ایران در این اراضی در جزیره قشم ساخته می‌شود و علاوه بر آن امضای تفاهم‌نامه امروز مقدمه‌ای برای اجرای طرح توسعه بندر شهید ذاکری و همچنین گسترش همکاری‌های میان ۲ سازمان خواهد بود.

وی ادامه داد: با امضای تفاهم‌نامه حق بهره‎برداری از ۲ هکتار زمین واگذار شده بندر شهید ذاکری قشم به اداره کل بنادر و دریانوردی این استان ضمن بهره‌مندی از مدیریت واحد امور بندری و انضباط بخشی ترددهای دریایی شناورهای متردد، امکان انجام امور توسعه‌ای از جمله لایروبی‌ها و برقراری سامانه‌های یکپارچه بندری، مسافری و امکان توسعه زیرساخت‌های اداری، دریایی و بندری فراهم خواهد شد.

عباس‌نژاد در این رابطه به مرکز همکاری‌های منطقه‌ای “مرکیو” Maritime Emergency Resopnse and Salvage Co ordination Unit MERCU (واحد هماهنگی نجات و واکنش اضطراری دریایی) اشاره کرد که نمونه آن در جزیره قشم و در این بندر راه‌اندازی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع ضمن حفظ محیط زیست دریایی امکان اطلاع دقیق تر از وجود آلودگی نفتی در محدوده تنگه هرمز و حوزه حاکمیتی استان هرمزگان را فراهم می‌سازد.

به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان؛ این مهم از طریق پایگاه‌های سامانه‌های ماهواره‌ای سازمان منطقه‌ای حمایت از محیط زیست دریایی مستقر در کویت و بحرین در قالب قرارداد منطقه‌ای راپمی و میمیک (ایران، کویت، بحرین، عراق، عمان، قطر ، عربستان و امارات) پایش خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *