ج. آوریل 19th, 2024

نیروگاه برق بندرعباس، آلاینده‌ترین واحد صنعتی غرب بندرعباس

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس از اثرات مخرب سوخت مازوت بر تجهیزات مکانیکی این نیروگاه خبر داد و گفت: بیش از ۵۰۰میلیارد ریال برای بهبود عملکرد و اقدامات در راستای کاهش آلایندگی ناشی از مصرف اجباری مازوت هزینه شده است.

حسین سلیمی افزود: نیاز است برای تخصیص میزان گاز به هرمزگان که در زمستان افزایش مصرف گاز چندانی ندارد چاره‌ای اساسی اندیشیده شود تا در حق مردم استان اجحاف نشود.

وی گفت: با توجه به محدودیت‌های به‌وجود آمده در سال‌های اخیر جهت تخصیص گاز طبیعی به نیروگاه‌ها و جایگزین کردن سوخت مازوت، آثار نامطلوب و مخرب آن بر تجهیزات مکانیکی و بویلر‌ها مورد تحلیل قرار گرفته است.

به گفته این مدیر صنعتی احتراق سوخت مازوت در نیروگاه علاوه بر تولید آلاینده‌های گازی و پیامد‌های زیست محیطی بر تجهیزات نیروگاه نیز آسیب وارد کرده و باعث تحمیل هزینه اضافی می‌گردد.

سلیمی گفت: پس از احتراق، مازوت، آلودگی خاکستری بر روی مشعل‌ها و لوله‌های بخار به جا می‌گذارد که باعث کاهش راندمان حرارتی و خوردگی اجزای بویلر می‌شود که برداشتن آن مستلزم عملیات تعمیرات دوره‌ای اضافی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان اول اردیبهشت امسال نیروگاه بندرعباس را آلاینده‌ترین واحد صنعتی غرب بندرعباس (به دلیل استفاده از مازوت) اعلام کرد.

حبیب مسیحی تازیانی در نشست خبری به مناسبت روز زمین پاک افزود: با شرکت گاز برای تحویل گاز به نیروگاه هماهنگی شده و این نیروگاه یک ماه برای تغییر سوخت از مازوت به گاز فرصت دارد و در صورت ادامه استفاده از مازوت، اهرم‌های قانونی را به کار خواهیم گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *