ج. آوریل 19th, 2024

نیازمند تفویض اختیارات بیشتر به استان‌ها هستیم

محسن رضایی در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان هرمزگان گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، قدرت‌های بین‌المللی از پیشرفت ایران اسلامی نگران بوده‌اند.
وی افزود: آن‌ها نگران این هستند که اگر انقلاب اسلامی بتواند ایران را به کشوری پیشرفته تبدیل کند، منافع آن‌ها به خطر می‌افتد و لذا از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تلاش کردند اگر بتوانند با زور و اگر نتوانند با تحریم جلوی ایران نوظهور را در منطقه بگیرند و مانع شکل گیری ایران قدرتمند و پیشرفته بشوند و بر این اساس جنگ و ترور‌ها را ایجاد کردند و وقتی از این طریق نتوانستند به سراغ تحریم‌های اقتصادی آمدند.
معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به اینکه کارآفرینان، بسیجیان و رزمندگان عرصه جنگ اقتصادی هستند، افزود: کارآفرینان و بخش خصوصی پیشران موفقیت در این زمینه هستند و باید سد‌ها و موانع را بشکنند و به جلو بروند تا ایران به آرزو‌های تاریخی خود برسد.
رضایی گفت: امروز فرصت خوبی در کشور وجود دارد و از یک نظام قدرتمند با هدایت رهبر معظم انقلاب اسلامی و همچنین دولت مردمی و انقلابی برخوردار هستیم و زمان این جهش و بسیج ملی فرارسیده و نیاز به عزم و اراده ملی در عرصه اقتصاد داریم که در ابتدا باید از دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه شکل بگیرد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور، با تاکید بر پیگیری مسائل مهم مطرح شده در این نشست با کمک و تلاش استاندار هرمزگان، افزود: استاندار هرمزگان از افراد موفق در اقتصاد کشور و فردی اجرایی، عملیاتی، دلسوز و مردمی است و با تلاش و کمک استاندار هرمزگان، یکسری مشکلات در استان قابل حل است که از جمله آن تسهیل محیط کسب و کار است و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در استان اختیارات بالایی دارد و می‌تواند خیلی از مشکلات را حل کند.
وی گفت: یکسری از مشکلات مربوط به اصلاح آیین نامه‌ها و همچنین نوشتن آیین نامه برای ماده‌های قانونی است که ما آن را پیگیری خواهیم کرد.
معاون اقتصادی رئیس جمهور افزود: اصلاح قوانین در ستاد تسهیل استان نیز می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد و با توجه به اینکه قانون بودجه سال ۱۴۰۱ در حال تدوین است، بخشی از قوانین را می‌توانیم در آن اصلاح کنیم.
رضایی افزود: مسائل مطرح شده توسط بخش خصوصی در این نشست بسیار مهم است و نگاه ما به کارآفرینان همچون رزمندگان دفاع مقدس است که می‌خواهند ایران را از جنگ اقتصادی سربلند بیرون بیاورند و وظیفه داریم این بخش را حمایت و تقویت کنیم.
وی با اشاره به لزوم بازنگری و تدوین طرح توسعه اقتصادی استان هرمزگان با کمک و مشارکت بخش‌های مختلف، افزود: باید روی محور‌هایی تمرکز داشته باشیم که می‌تواند موجب جهش شود و با سایر بخش‌ها هم پیوندی داشته باشد.
به گزارش جرون ،معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: ایجاد ارزش افزوده و زنجیره‌های ارزش موجب چند برابر شدن درآمد‌ها می‌شود و این امر پیرامون هدف گذاری‌های استانی و ملی بسیار مهم است و در طرح توسعه اقتصادی استان هرمزگان باید پیوند‌ها و زنجیره‌های ارزش و تخصیص درست منابع مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به ظرفیت‌های هرمزگان در زمینه صادرات، بیان داشت: این استان نه تنها باید صادرات استانی داشته باشد، بلکه به صادرات ملی هم باید کمک کند و استان هرمزگان علاوه بر نقش تجاری برای تولیدات استان، نقش تجاری و صادراتی برای اقتصاد ملی کشور هم بر عهده دارد و تجارت و صادرات می‌تواند مهم‌ترین فعالیت در بنادر و دیگر ظرفیت‌های حمل و نقلی این استان باشد.
رضایی با اشاره به در دستور کار قرار گرفتن حمل یکسره کالا از کشتی‌های تجاری، اظهار داشت: برای این مهم همه مراحل باید با نزدیک شدن کشتی‌های تجاری به بنادر آماده باشند و در سامانه عملیاتی و فعالیت قرار گیرند تا در بنادر نشت کالا نداشته باشیم.
معاون اقتصادی رئیس جمهور افزود: هر یک روز تاخیر در حمل و بارگیری برخی کالا‌ها موجب افزایش یک درصدی قیمت تمام شده آن کالا می‌شود و این نشان می‌دهد که بخشی از تورم هم مربوط به حمل و نقل است و اگر این روند درست شود در کاهش تورم موثر است، نقدینگی یک عامل اصلی در تورم محسوب می‌شود، اما عوامل دیگر هم در تورم موثرند.
رضایی با اشاره به اینکه نیازمند تفویض اختیارات بیشتر به استان‌ها هستیم و این موضوع باید جدی گرفته شود، گفت: در برنامه توسعه اقتصادی استان هرمزگان، با توجه به نقش‌های استانی و ملی، اختیارات مورد نیاز در استان نیز مطرح و پیشنهاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *