ج. آوریل 19th, 2024

امسال۷۰۰تن ماهی گرمابی از سدهای هرمزگان برداشت می شود

مسعود بارانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران از پیش بینی افزایش پنج درصدی برداشت ماهیان گرمابی از سدها و مزارع استان هرمزگان در سالجاری خبر داد.

وی افزایش سطح مزارع پرورش ماهیان گرمابی را از جمله دلایل افزایش تولید عنوان کرد و افزود: امسال ۶۵۰ هزار قطعه ماهیان گرمابی در سدهای خاکی هرمزگان ذخیره‌سازی می‌شود.

این مقام مسوول با بیان اینکه ۱۵۰ مزرعه پرورش ماهیان گرمابی در هرمزگان فعال است، گفت: ماهیان گرمابی در هرمزگان علاو ه برسدهای کشاورزی، در ۱۴ آب بند استان نیز پرورش داده می‌شوند که این آب بندها بیشتر در شهرستان‌های بندرعباس، رودان، میناب سیریک و حاجی آباد قرار دارند.

بارانی با اشاره به شرایط مناسب آب و هوایی هرمزگان برای پرورش ماهیان گرمابی، تصریح کرد: افزایش اشتغالزایی ، تامین نیاز مردم در مناطق دور از ساحل ، تقویت منابع آبخیزداری و کشاورزی و استفاده بهینه از منابع آبی در پشت سدها از مهم ترین اهداف پرورش ماهی های گرمابی در استان است.

وی از پرورش ماهیان گرمابی به عنوان صنعتی سودآور یاد کرد که پس از برداشت از استخرهای کشاورزی و آب‌بندها به کشورهای عراق و حوزه خلیج فارس صادر می‌شود که سالانه ۳۰۰ هزار دلار ارزآوری دارد.

به ماهیانی که در مناطق نیمه گرم و گرمسیر زیست می‌کنند، ماهیان گرم آبی می‌گویند به تعبیری ماهیان گرم آبی از جمله کپور معمولی، کپور نقره‌ای، کپور علفخوار و کپور سرگنده و هامور به گروهی از ماهیان گفته می‌شود که رشد و تولید مثل آن‌ها در آب‌های گرم صورت می‌گیرد و با توجه به گونه‌های (مختلف) آن‌ها برای تکثیر و رشد خود، به دماهای مختلفی نیاز دارند که خوشبختانه استان هرمزگان از این ظرفیت برخوردار است. 

در سال های گذشته فقط موارد اندکی از مزارع پرورش ماهیان گرمابی در هرمزگان وجود داشت اما باتوجه به صرفه بودن پرورش و تولید این نوع ماهی ها، با استقبال افراد جهت ورود به این کار شده و تعداد این مزارع در سطح استان افزایش یافته است و پارسال بزرگترین طرح پرورش ماهیان گرمابی کشور در شهرستان سیریک هرمزگان به بهره‌برداری رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *