د. آوریل 22nd, 2024

افزایش سرقت از کارت بانکی هرمزگانی ها با استفاده از اسکیمر

رئیس پلیس فتا استان هرمزگان از گسترش برداشت از کارت بانکی شهروندان با شگردهای متنوع به ویژه بهره گیری از دستگاه های اسکیمر خبر داد.

به گزارش جرون ،سرگرد احسان بهمنی در گفت و گو با خبرنگاران، در تشریح این خبر اظهار کرد: یکی از شگردهای معمول کلاهبرداری برای سرقت کارت های بانکی و برداشت غیرمجاز از موجودی حساب بانکی قربانیان،بهره گیری از دستگاه های اسکیمر برای جعل کارت های بانکی است.

این مسئول انتظامی با اشاره به اینکه شخص کلاهبردار به عنوان فروشنده سیار ضمن یادداشت رمزمشتری از طریق دستگاه اسکیمر شبیه دستگاه pos اقدام به کپی گرفتن از نوار مغناطیسی کارت بانکی وی می کند، بیان کرد: مجرم در فرصت مناسب برای تهیه نسخه دوم کارت بانکی به واسطه رایانه و نرم افزار مربوطه موفق به انجام عملیات کپی داده ها بر روی نوار مغناطیسی کارت خام توسط دستگاه ویژه این عمل می شود.

رئیس پلیس فتا هرمزگان قرار دادن قطعات کپی برداری بر روی دهانه کارت خوان و صفحه کلید دستگاه های خودپرداز نوعی دیگر از شگرد اسکیمینگ برشمرد و اظهار کرد: در این روش از دوربین های بسیار کوچک برای تصویربرداری از رمزهای عبور مشتریان استفاده می شود،بر همین اساس بانک‌ها جهت جلوگیری از به وقوع پیوستن چنین جرایمی موظف به بازدید دوره ای و همچنین نصب آنتی اسکیمر بر روی خودپردازها هستند.

سرگرد بهمنی ضمن توصیه به اینکه حتما از فروشگاه‌ها و فروشندگان معتبر خرید کنید، عنوان کرد: به صورت دوره ای و متناوب اقدام به تغییر رمز بانکی خود نمایید و برای تراکنش های بانکی از طریق دستگاه های خودپرداز و کارت خوان فروشگاهی از کارت ثانویه با مبلغ پایین استفاده کنید.

این مسئول انتظامی در پایان تصریح کرد: از تحویل کارت بانکی خود به فروشندگان پرهیز کنید، همچنین هنگام وارد کردن رمز عبور دست خود را حائل قرار دهید تا امکان مشاهده یا عکسبرداری از رمز کارت بانکی شما نباشد.

رئیس پلیس فتا استان هرمزگان، ارتقاء سطح آگاهی عمومی و تخصصی هموطنان از ترفندهای مجرمین سایبری را بسیار ضروری دانست و گفت: در همین راستا لازم است هموطنان گرامی توصیه‌های پلیس را جدی گرفته و برای اطلاع از راهکارهای مقابله با جرائم نوظهور و رایج به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *